15 Haziran 2024
  • İstanbul22°C
  • Ankara21°C

ALMANYA İŞÇİ ALIMI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Son dönemde herkesin merak ettiği Almanya işçi alımı hakkında her şey!

Almanya işçi alımı için başvuru nasıl yapılır?

20 Ağustos 2022 Cumartesi 19:24

Almanya'nın işçi açığı büyüyor! 900 bin işçi lazım

Merhabalar sizlerle yurt dışındaki iş duyuruları ve yaşam konulu videoları paylaşmayı sürdürüyorum. Yeni içerikler için takipte kalmayı ihmal etmeyin. Bugün yine Almanya'nın işçi açığındaki son durumdan bahsetmek istiyorum. Yazın bitmesine sadece 10 gün kaldı. Ancak yaz aylarının başlangıcından itibaren Almanya'ya Türkiye'den  işçi getireceğine yönelik haberler yayınlandı durdu. Öncelikle şunu belirteyim o işler o kadar kolay değil. Sendikaları dize getirmek için açıkçası bu haberleri ortalığa yaydılar.

7200 işçi gelecek diye yaygara kopardılar. Getirecekleri işçi sayısı 1000 bile olamadı. Açık yok mu elbette var. Ancak Ukrayna'dan binlerce kişi geldi Almanya'ya sığındı. Ukraynalılardan iş gücü açığını kapatmaya çalışacaklar ilk etapta.. Resmi verilere bakıldığında acil 900 bin üzeri işçiye ihtiyaç var. Örneğin 1,5 milyon üzeri Almanya'nın  bir iş gücü açığı söz konusu. Ancak ülkedeki işsiz sayısı da  Haziran 2022 itibarı ile 2 milyon 263 bin..

Yani ortada tuhaf bir durum var. Ülkede bu kadar işsiz varken neden yurt dışından işçi getirilmesi planlanıyor? Nedenini söyleyeyim. Almanya'daki asgari ücretle geçinmekte çok zorda ondan. Yani Almanya'daki asgari ücretin üzerinde bir maaş alabilmek için bir vasfa sahip olmak gerekiyor. Bir doktor, yazılım mühendisi, hemşire yada bir zanaatınız varsa evet hiç endişe etmeyin Almanya'da güzel maaşlara iş bulabilirsiniz. Ancak bir garsonun 5000 Euro maaşla iş bulacağı haberleri tamamen yalan. Almanya'da 2000 Euro bahşişlerle maaş alan bir garson varsa oda oldukça iyi bir mekanda çalışan bir garsondur. 

Peki vasfınız var iş bulmak Almanya'ya gelmek istiyorsunuz ne yapacaksınız? Bazı iş bulma siteleri var. Ancak bunlarda Türkiye'deki vize sorunu nedeniyle işçi getiremiyor. D tipi vize almayı bırakın  şuan C tipi vize almak bile zor. İşverenden istenilen şu. Karşı tarafın dil bilgisi iyi olsun. Onun sponsoru ol. Vereceğin maaşta iyi olsun o zaman getirebilirsin. Açıkçası çoğu iş verende bu şartları karşılamak istemiyor. Yine diyorum bir vasfınız bir zanaatınız varsa şansınız çok yüksek.

Peki şartları karşılıyorsunuz ne yapmanız gerek? Uzun bir zamandır yurt dışından işçi alımı için işverenler yasanın değiştirilmesini talep ediyor. Özellikle  vize konusunda iş bulmak için gelmesi istenen vasıflı kişilere vize kolaylığı talep ediyorlar.  Bu uzun bir süredir gündemde. Pandemi nedeniyle henüz yol kat edilemedi.. Her şey işte yine de sponsorda bitiyor.   İş sponsorluğu veren şirketleri bulmanız gerek. Bunun içinde bazı şirketlerin isimlerini ve iş bulabileceğiniz. sitelerin sizlerle paylaşacağım.

Ancak önemli uyarıdır büyük elçiliklere sorgulatmadan hiç bir kimseyle anlaşma yapmayın kimseye de ödeme yapmayın. Bazı danışmanlık firmaları genç arkadaşlarımızdan 5000 euro gibi ödemeler istiyormuş. Böyle bir paranız varsa zaten gider herhangi bir balkan ülkesinde iş kurar 1 ayda da oturum alırsınız. Örneğin Makedonya'da.. 

Sadık Şimşek: İnstagram hesabım https://www.instagram.com/gidilesinet/

Almanya'da iş bulma siteleri

https://neuvoo.de/
https://de.indeed.com/
https://www.stepstone.de/
https://www.linkedin.com/
https://www.xing.com/jobs
https://www.arbeitsagentur.de/
https://www.monster.de/
https://www.meinpraktikum.de/

Almanya'da çalışmak hakkında her şey

https://www.make-it-in-germany.com/de/visum-aufenthalt/arten/arbeiten-fachkraefte

Almanya Çıraklık vizesi hakkında her şey

https://www.germany-visa.org/de/ausbildungs-praktikantenvisum/

İş sponsorluğu için siteler

HelloFresh Deutschland
Adjust 
Hive
ResearchGate 
Shyftplan.com
NinjaRMM
Aklamio
Civey
McMaster
ToolTime
UP42
Relayr
Caresyntax  
Parity Technologies
Prosper At Work
MindDoc
Journee
Vicar
Micropsi industries
AVA & MAY
3T Software Labs
Eigensonne
JUNIQE