15 Haziran 2024
  • İstanbul22°C
  • Ankara21°C

YENİ ZELANDA İŞÇİ ALIMI HAKKINDA HER ŞEY

Yeni Zelanda 12 bin acil işçi alacak

Yeni Zelanda işçi alımı hakkında her şey

22 Ağustos 2022 Pazartesi 21:48

Almanya ve Hollanda gibi ülkeler yurt dışından işçi alımı yapacağını duyurmuştu. Ancak bu işçilerin çoğu kuşkusuz Türkiye değil de Balkan ülkelerinden hızlı bir şekilde geldi. Örneğin Almanya havalimanlarına Türkiye'den işçi alacağını duyurmuş ve sadece 150 kişi ile sözleşme yaptığını açıklamıştı.

Şimdi benzer bir durumda Yeni Zelanda için geçerli. Türk medyasında bugün manşetlerde Yeni Zelanda'nın binlerce işçi alacağına yönelik haberler yayınlanmış. Peki Türkiye'den mi gelecek bu işçiler? Henüz bir net bir açıklama yok. Ver manşeti detay aktarma ! Bakın çok sayıda ülkeye gittim. Yeni Zelanda'ya gitmek tamam kolay değil. Ancak zorda değil. Diyelim gittiniz. Türkiye'den en az iki kat pahalı bir ülke.. Hadi buda dert değil. Ne kadar maaş alacaksınız? Haber kaynağı -habertürk

Eylül ayında maaşların saatlik  23 dolar asgari ücretten belirlenmesine karar verildi. Tam zamanlı olarak haftada 30 saat çalışabilirsiniz. Haftada 1380 dolar gibi bir rakam eder buda. Ayda ne kadar kazanacaksınız? 5520 dolar.. Bu maaşın çok çok altında kazananda var. Fazlasını kazananda. 

Ama bu işin vergisi de var. Diyelim senede 70 bin dolar ile 180 bin dolar arası kazandınız. Bunun yaklaşık yüzde 33 vergisi var. 

Güney Yarımküre'deki bu ülkenin nüfusu da 6 milyonun altında.. Şuan ülkede 1000 civarı Türk olduğu tahmin ediliyor. En azından biri benim arkadaşım :))

Peki ev kiraları ne kadar ortalama?

Bu ülkede kiralar haftalık hesaplanıyor. Yani haftalık küçük bir daire için 200 ile 250 doları gözden çıkarmanız gerek. 1000 Dolar civarı da yaşam maliyetlerini ekleyin tek kişi için söylüyorum bunu.

Bir akşam yemeği için yaklaşık 20 doları gözden çıkarmalısınız.

Şimdi bu detayları verdik. Peki Yeni Zelanda hangi alanlarda işçi arıyor? Onlardan da bahsedelim.. 

 yaşlı bakımı, inşaat, altyapı, et ve deniz ürünleri işletmesi, turizm ve hizmet sektörü gibi alanlarda personel arıyor.  Yeni Zelanda'nın temel dayanağı tarım sektörü olmakla birlikte imalat ve turizm de önemli bir ekonomik güce sahipler. 

İngilizce bilmek yeterli olacak... Yerel dili öğrenmek ise öyle sanıldığı kadar kolay değil. Dünyada da pek konuşan yok zaten. Yazılışıyla söylüyorum Yeni Zelanda'nın resmi dili Maorice.. Türkiye'ye o kadar uzak ki Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güneydoğusunda yer alıyor. Şimdi bu haberi yayınlayıp sanki işçi alımı Türkiye'den yapılacakmış gibi manşetlere taşıyan basına ne demeli?

Neyse açıklamaya ben yine de Yeni Zelanda'da iş bulabileceğiniz sitelerin listesini bırakıyorum. Eğer ciddi manada bir vasfınız, diliniz ve sağlam bir kariyeriniz varsa dedim ya gitmek kolayda değil zorda değil. Giden kişiler  yok mu var? Ama inanın bir çoğu Türkiye'de alanında sağlam kariyer yapmış insanlar

Sadık Şimşek: İnstagram hesabım https://www.instagram.com/gidilesinet/

TradeMe ve Seek, Yeni Zelanda'daki en popüler  arama siteleridir. Bu web sitelerinde çok sayıda  ilanı bulunuyor.